Tysk C

Fag: Tysk C

Emne: Tyskland og tysk kultur – set i sammenhæng med en dansk PIU-elev i Tyskland

Omfang: 10 lektioner á 60 minutter

Organisering: Forløbet skal afvikles som fremmødeundervisning

Forfatter: Maj-Britt Korsgaard Ipsen


Digitale teknologier og medier


Forløbsbeskrivelse

Indhold

Forløbet behandler viden om Tyskland og tysk kultur.

Der benyttes forskellige digitale værktøjer, der er samarbejde med en PIU-elev i München (autenticitet), og den afsluttende opgave skal være en lille film, hvor eleverne klipper det hele sammen og via tale, lyd og billeder fremstiller viden om landet og om kulturen i Tyskland.

 

Læringsmål

Fra Bekendtgørelse for fremmedsprog på erhvervsuddannelserne:

  • Fremme kommunikative, kulturelle og internationale kompetencer
  • Orientere sig og agere i en globaliseret og digitaliseret verden

Eleverne skal:

  • lære Tyskland og tysk kultur at kende
  • opnå et basalt ordforråd omkring Tyskland og tysk kultur, så de kan kommunikere om emnet
  • nuancere den viden og det billede, de på forhånd har om Tyskland og tysk kultur
  • arbejde med det erhvervsfaglige i form af den reelle mulighed, der er for at få elevtid i Tyskland. De skal kunne identificere sig med Mille i München, så forløbet og indholdet bliver relevant for dem

 

Før-tasks

Opbygget ud fra Cyklusmodel for interkulturel læring:

Bemærk: Brainstorm om Tyskland via Mentimeter.com:

  • Was weißt du über Deutschland?
  • Udvælge de 5 vigtigste ord fra mentimeter og danne chunks, så ordene bliver aktive for eleverne, fx Bundesländer og Grenzhandel.

 

Under-tasks

Sammenligne Deutschland><Danmark:

Lille tekst om “Landeskunde” (som Dictogloss – teksten er egen produktion, så den er tilpasset elevernes niveau)

  • Lade eleverne sammenligne med Danmark – fx finde tal på gennemsnitslevealder og BNP (overskueligt informationsniveau, så eleverne kan huske det)
  • Teksten ” Kultur und beruflichen Etikken in Deutschland.” Egenproduktion – eleverne skal igen sammenligne med DK

Undersøge virksomheden Ole Lynggaard og deres produkter via hjemmesiden:

  • Producere spørgsmål til et interview med PIU-elev Mille fra Ole Lynggaard i München (Gennemgang af interrogative pronominer på tysk og kort repetition af kongruens før eleverne skal skrive spørgsmålene ned)
  • Se/lytte til optaget interview med Mille
  • Eleverne skal sammenligne deres egne spørgsmål med det, som Mille fortæller i interviewet. Får de svar på de spørgsmål, som de selv har skrevet?
  • Notere svarene ned på de spørgsmål, som de selv har stillet og samle de spørgsmål, som ikke allerede er blevet besvaret

 

Efter-tasks

Interagere:

  • Lave et Skype-interview med Mille på klassen (hvis muligt)
  • Eleverne stiller Mille de spørgsmål, som de ikke har fået besvaret
  • Eleverne producerer en film, som samler op på forløbet, hvor de viser, hvad der er karakteristisk for Tyskland, deres kultur og deres forretningskultur. Filmen må max vare 3 min.

 

Evaluering

Forløbet afsluttes med en summativ evaluering, idet eleverne skal lave en film, hvor de via lyd og billeder fremstiller viden om landet og om kulturen i Tyskland.

Indholdet er direkte forbundet med deres eksamen, hvor der altid arbejdes med bla. tysk kultur. Ved at eleverne har lavet dette produkt, hvor de skal tale og indspille, har det været en længere og forhåbentlig sjovere proces end den traditionelle undervisningsform.

Autenticiteten underbygges, fordi eleverne kan spejle sig i Mille, da hun er tidligere elev på EUX Business. Forløbet indeholder flere forskellige digitale platforme, som har til hensigt at aktivere eleverne på en platform, som de er fortrolige med.

Mål for evaluering (Vurderingskriterier)
Filmen bedømmes af underviseren med en karakter ud fra opfyldelsen af fastlagte vurderingskriterier, som eleverne kender på forhånd, så de ved, hvad der forventes:

Formalia:

  • Storyboard skal godkendes af underviser, før filmen optages
  • Filmen skal tage 2-4 minutter
  • Alle gruppemedlemmer skal speake i filmen
  • Al kommunikation skal være på tysk
  • Filmen skal indeholde både lyd og billeder

Filmen skal behandle disse områder:

  • Viden om Tyskland og tysk kultur før forløbet
  • Fakta om Tyskland
  • Kulturelle forhold i Tyskland
  • Tysk forretningskultur overfor dansk forretningskultur
  • Præsentation af Mille og Ole Lynggaard
  • De 5 vigtigste informationer om Tyskland i Mille-interviewet
  • Kort behandling af Ole Lynggaard reklamefilmen
  • Vurdering af viden om Tyskland og tysk kultur efter forløbet

Formål med evaluering:
Formålet med evalueringen er, at eleverne opnår et større og mere nuanceret ordforråd, samt en større og mere nuanceret viden om emnet

 


Didaktiske refleksioner

Der vi være forskellige læringsformer – afhængigt af indholdet.

Før-task: socialkonstruktivistisk læringsform; eleven skal i brainstormen ”kaste bolde op” ift. hvad de ved om Tyskland. Underviseren samler boldene op og formen går derefter mere i retning af den instruktivistiske læringsform, idet underviseren tager det, som eleverne er kommet med og arbejder videre ud fra det – med fastlagte opgaver. Kommunikationsformen skulle dog helst være dialog og ikke monolog.

Underviser er her først vejleder, derefter ekspert.

Under-task:

I tekstarbejdet er læringsformen instruktivistisk, idet undervisere på forhånd har skrevet tekster og planlagt specifikt materiale, som eleverne skal arbejde med.

Når eleverne skal sammenligne Tyskland med Danmark, og når de undersøger virksomheden, går formen mere i retning af den konstruktivistiske form, idet eleverne her kan vælge at lægge fokus på noget forskelligt – afhængig af deres forhåndsviden og interesser. Kommunikationsformen er her dialog.

I arbejdet med fastlagte tekster er underviseren eksperten, men rollen glider mere over i at blive vejleder, når eleverne skal forberede spørgsmål til interviewet – ud fra hvad de tænker er relevant at spørge om.

Efter-task:

Under interviewet med Mille er læringsformen den socialkonstruktivistiske læringsform, idet underviser og elever er fælles om interviewet, og kommunikationsformen er polyfon. I arbejdet med slutproduktet går læringsformen mere i retning af den konstruktivistiske læringsform, og underviseren er her vejleder, idet eleverne selv udvælger, hvad der er vigtigt, og hvad der skal med i filmen.

I interviewet er underviserrollen deltagende, men i den sidste del glider underviseren mere over i vejlederrollen, idet eleverne arbejder med deres produkt og gør det ud fra det, som de undervejs har fokuseret på.